CZCIONKA
KONTRAST

Ambasador Regionu

Radosław Sikorski

Radosław Sikorski jest posłem do Parlamentu Europejskiego ze swojego rodzinnego regionu kujawsko – pomorskiego.
Członek Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Specjalnej ds. Sztucznej Inteligencji w Epoce Cyfrowej oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony.
Przewodniczy Delegacji do Spraw Stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.

WIĘCEJ O MNIE

Facebook

Used for the like, share, comment, and reaction icons
14 hours ago

👉 Moi sąsiedzi z Chobielina i okolic dobrze wiedzą, jak zmieniło się nasze sąsiedztwo i ich własne gospodarstwa dzięki Unii Europejskie 👇🇵🇱🇪🇺

Artykuł ⤵️
bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/7,48722,28041479,szukamy-zlotych-gwiazd-radoslaw-sikorski-u-nas-l...
... See MoreSee Less

👉 Moi sąsiedzi z Chobielina i okolic dobrze wiedzą, jak zmieniło się nasze sąsiedztwo i ich własne gospodarstwa dzięki Unii Europejskie 👇🇵🇱🇪🇺

Artykuł ⤵️
https://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/7,48722,28041479,szukamy-zlotych-gwiazd-radoslaw-sikorski-u-nas-ludzie-wiedza.html
14 hours ago

... See MoreSee Less

17 hours ago

Pegasus a praworządność 👉 rozmowa z prokurator Ewą Wrzosek. ⤵️

🔷 EPP Group in the European Parliament
... See MoreSee Less

Pegasus a praworządność - w prok. Ewą Wrzosek
20 hours ago

Uwolnić Poczobuta ‼️ Kartki pocztowe dla Andrzeja Poczobuta wysyłają posłowie z różnych krajów i opcji politycznych. Nie zapominamy o ludziach uwięzionych przez Łukaszenkę i nigdy nie zapomnimy ✌️

#WeStandBYyou
... See MoreSee Less

Uwolnić Poczobuta ‼️ Kartki pocztowe dla Andrzeja Poczobuta wysyłają posłowie z różnych krajów i opcji politycznych. Nie zapominamy o ludziach uwięzionych przez Łukaszenkę i nigdy nie zapomnimy ✌️

#WeStandBYyou
WCZYTAJ WIĘCEJ

Twitter

WCZYTAJ WIĘCEJ

Youtube

Sprawdź mój profil YouTube, na którym umieszczam wywiady i rozmowy z różnymi osobami.

SPRAWDŹ

Podcasty

Sprawdź mój profil Soundcloud i Spotify, na którym umieszczam ostatnie podcasty poruszające aktualne tematy.

SPRAWDŹ

Moje felietony

Cytaty

„Demokracja jest wtedy, kiedy rząd może przegrać. Kaczyński chce stworzyć system, w którym rząd nie może przegrać”.

Kropka nad i, 19.01.2022

TVP to telewizja publiczna, finansowana z moich i Państwa podatków. Mamy prawo, aby była rzetelna, a nie stanowiła tubę propagandową rządzącej partii”.

wp.pl, 5.01.2022

Polska teraz powinna być w codziennym kontakcie z władzami Stanów Zjednoczonych. Powinni to robić polski minister spraw zagranicznych, polski minister obrony, polski prezydent. A tych kontaktów nie ma”.

TOK FM, 27.12.2021

„Wszyscy wiemy, co Niemcy zrobili w Polsce 70 lat temu. Możemy albo ciągle o tym mówić, albo zastanawiać się, co możemy wspólnie z demokratycznymi Niemcami osiągnąć dla Polski i Europy przez następne 70 lat. I ja wolę tę rozmowę”.

Kropka nad i, 11.10.2021

„Traktat, którego zapisy kwestionuje teraz Trybunał Konstytucyjny, został w całości wynegocjowany przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Czyli oni teraz orzekli, że obaj bracia Kaczyńscy złamali Konstytucję, negocjując i zatwierdzając ten traktat”.

wp.pl, 8.10.2021

„Unia ma prawo warunkować wypłatę środków od przestrzegania praworządności, powinna pilnować, aby pieniądze nie były rozkradane. A w Polsce jest intencja, żeby użyć ich jako funduszu wyborczego, jak to miało miejsce z Funduszem Inicjatyw Lokalnych.”.

Express Biedrzyckiej, 4.10.2021

Godność ludzka jest wartością. W 1968 roku też były uchwały przeciwko syjonistom. A jakoś dziwnie do wyjeżdżania z kraju poczuwali się tylko Żydzi. To jest arogancja ideologiczna, to jest takie powiedzenie “tylko my”, “tylko należący do większości w sprawach obyczajowych mamy prawo stanowić i mamy prawo też poniżać innych, świeckich gejów. Bo geje w kościele tym samym ludziom jakoś nie przeszkadzają”.

Polsat News Graffiti, 27.09.2021

„Polska jest piątym najważniejszym krajem w UE. Powinna być przy stole decyzyjnym, a nie być ocenianą. A wszystko dlatego, że pan Kaczyński chce mieć wyroki i prokuratorów na telefon”.

Fakty po faktach, 13.09.2021

„Po to, żeby mieć kilku upartyjnionych sędziów, którzy wydadzą wyrok zgodnie z telefonem z Nowogrodzkiej ryzykujemy naszą przyszłość w Unii i przyszłość gigantycznych dotacji. Każdy Polak i Polka musi sobie zadać pytanie: czy ufa rządowi, który takie rzeczy robi? Czy upartyjnienie sądów jest tego warte?”

Poranek Radia Tok Fm, 13.09.2021

„Nasz rząd lekceważył procedury unijne, Czechów, KE. Teraz się okazuje, że KE może odliczyć te kary Polsce od sum, które nam się z Unii należą. Pytanie, czy warto tracić miliardy euro po to, żeby Zbigniew Ziobro miał kilku posłusznych sędziów? Czy utrata gigantycznych środków jest tego warta?”

Rzecz o Polityce, 9.09.2021

„Polska ma dwa interesy narodowe: mieć praworządność i niezawisłe sądy oraz dostać gigantyczne pieniądze z Unii Europejskiej, a przez PiS nie mamy ani jednego ani drugiego”.

Fakty po faktach, 05.09.2021

„Kaczyński uważa chyba, że jako Polacy jesteśmy szowinistami i łatwo można nas poszczuć na uchodźców. Mam nadzieję, że się myli i ten trik polityczny tym razem nie uda się. Polska jest na tyle silna, że może pomóc prawdziwym uchodźcom, tym, którzy pracowali dla polskiej ambasady, polskiego kontyngentu, ryzykowali dla nas życiem”.

Express Biedrzyckiej, 25.08.2021

„Kiedy niszczy się dyplomację, kiedy niszczy się pozycję Polski w świecie, to są tego skutki. Każdy może potem skakać po nas, jak chce.”

Jeden na jeden, 16.08 2021

„Jako były Marszałek Sejmu stwierdzam, że ma żadnych podstaw do podważania tego głosowania. Pani Marszałek Elżbieta Witek ewidentnie złamała Regulamin Sejmu, przekroczyła swoje uprawnienia i jest to przestępstwem.

Została podważona zasada parlamentaryzmu: kontynuowano posiedzenie, które właśnie się skończyło i doprowadzono do reasumpcji głosowania, co do wyniku którego nie było najmniejszych wątpliwości”.

Kropka nad i, 11.08.2021

Polska stawia się poza nawiasem naszych największych sojuszników. To jest katastrofalna polityka, która ma już swoje skutki, bo Polska na cenzurowanym nie jest w stanie np. postawić się Niemcom ws. Nord Stream 2. To jest fatalne dla kraju, ale zdaje mi się, że Kaczyński ma to w nosie”.

Onet.pl, 28.07.2021

„Amerykanie nie rozumieją, czemu Polska, która była przez tyle lat ikoną demokracji, teraz nagle bierze się za prywatne media i chce zniszczyć największą amerykańską inwestycję w Polsce oraz to, co jest w Ameryce oczywistą świętością, czyli wolność słowa.”.

Fakty po faktach, 25.07.2021

„W UE nie może istnieć państwo, w którym brakuje demokracji i nie ma niezawisłych sądów. Przecież przed tym niezawisłym sądem stają europejscy obywatele i europejskie firmy.  Trzeba przestać robić to, co Trybunał Unii Europejskiej uznaje za niezgodne z prawem europejskim”.

wp.pl, 15.07.2021

„Można zacząć przestrzegać praworządności i mieć zarówno praworządność, jak i pieniądze. To byłoby w interesie Polaków, a nie – wprowadzanie zamordyzmu i strata pieniędzy.”.

TOK FM, 07.07.2021

„Prawdziwe konsultacje odbyły się z przywódcami państw bałtyckich, a nie z Polską. Kiedyś Polska brałaby udział w kształtowaniu polityki amerykańskiej wobec Rosji, a dzisiaj wyprosiła w ostatniej chwili zdjęcie okolicznościowe – dowód, jak nisko upadliśmy i to przy całej kretyńskiej narracji o wstawaniu z kolan”.

Rzecz o Polityce, 22.06.2021

„Martwi mnie, że Polska nie występuje jako główny sojusznik Stanów Zjednoczonych w rozprzestrzenianiu demokracji na świecie i sama straciła status ikony, wzoru do naśladowania w sensie praworządności i demokracji”.

TOK FM, 16.06.2021

„Albo Polska będzie znowu pełnoprawnym członkiem klubu zachodnich demokracji albo pół-sojusznikiem Stanów Zjednoczonych z osłabionymi gwarancjami bezpieczeństwa, tak jak dzisiaj Turcja czy Węgry. Jednoznacznie w polskim interesie jest, aby być silną demokracją i sojusznikiem USA. Ale to niemożliwe, gdy łamie się własną konstytucję i wadzi z głównymi instytucjami Unii Europejskiej”.

wp.pl, 09.06.2021

„Nacjonaliści zawsze szukają wroga za granicą, zawsze winien jest ktoś inny. A przecież to oni nawalili. Trzeba było się dogadać, prowadzić z Czechami rozmowy na poważnie. Ma być wilk syty i owca cała, ale trzeba się dogadać z ludźmi, na których ta kopalnia naprawdę wpływa. Chodzi o to, że jako Europejczycy musimy ze sobą żyć”.

Wyborcza.pl, 26.05.2021

„Praworządność jest niezbędna, aby dyktatorzy nie mieli władzy nad życiem i śmiercią obywateli. Europa zrobiła coś bardzo stanowczego, to zaboli Łukaszenkę i powinno mu dać do myślenia”.

Onet.pl, 25.05.2021

„Warszawa była kiedyś miejscem, które demokraci z całego świata wybierali jako pole do działania. Dzisiaj wolą Wilno czy Rygę, bo Polska – mająca sama kłopoty z demokracją – straciła wizerunek kraju walczącego o wolność, który umożliwia innym demokratom znalezienie bezpiecznej przystani”.

Kropka nad i, 24.05.2021

„To jest albo naiwność ze strony Lewicy, albo swoisty pakt Ribbentrop-Mołotow w polskiej polityce. Myśleliśmy, że razem z Lewicą chcemy egzekwować naruszenia praworządności przez PiS i przywrócić Polsce normalność, demokrację i europejskość, a oni z jakichś powodów uznali, że razem z PiS-em pójdą po nas. To znaczy, że kosztem całej opozycji będą ugrywać dla siebie jakieś procenty. To jest robienie Budapesztu w Warszawie i to w najgorszej postaci”.

Onet.pl, 28.04.2021

„Ewa Kopacz zachowała się wtedy heroicznie. A to kolejny incydent w używaniu tragedii smoleńskiej do swoich celów. Przez ludzi, którzy bardzo oburzają się, gdy wytknie im się, że zamiast na miejsce katastrofy, poszli na obiadek w Smoleńsku”.

Radio ZET, 26.04.2021

„Porozumienia liderów ZP nie nazywałbym porozumieniem programowym, bo tam przecież nie o program się kłócą, tylko o stołki w spółkach Skarbu Państwa, sprawę Unii Europejskiej i kto, kogo tam na listy wpuści, czy nie. Wojna na przecieki i różne szczury, które sobie panowie podkładają, trwa w najlepsze”.

Radio ZET, 26.04.2021

Jesteśmy za Funduszem Odbudowy, ale takim, który zostanie sprawiedliwie podzielony i dotrze do tych, którzy go naprawdę potrzebują, a nie do „obajtków”. Mówimy NIE robieniu z Funduszu Odbudowy, funduszu wyborczego PiS-u”.

wp.pl, 13.04.2021

„Za kilkanaście miesięcy, to koledzy z PiS mogą potrzebować rzetelnych prokuratorów, niezawisłych sędziów i Rzecznika Praw Obywatelskich, który będzie miał autorytet wobec następnej władzy”.

Kropka nad i, 13.04.2021

„Biden mówi wyraźnie, że konflikt z Chinami będzie konfliktem ideologicznym i że promocja demokracji będzie kluczowym interesem narodowym Stanów Zjednoczonych. Trzeba by więc pokazać, że Polska w walce o demokrację – przede wszystkim u siebie – jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, a nie kolejnym problemem”.

Fakty po faktach, 28.03.2021

„Chcielibyśmy być silnym sojusznikiem przede wszystkim w Unii Europejskiej, a także razem ze Stanami Zjednoczonymi współdecydować, jak ma być”.

Fakty po faktach, 28.03.2021

„Wiemy już, że PiS wydał Fundusz Inwestycji Lokalnych głównie na gminy PiS-owskie w stosunku 10:1, wiemy, że PiS wstrzymał proces akcesji Polski do Prokuratury Europejskiej, która ściga przestępstwa przeciwko finansom Unii Europejskiej i wiemy, że PiS oprotestowuje praworządność i powiązanie Funduszu Odbudowy z praworządnością, definiowaną też jako zagrożenia systemowe dla europejskich finansów”.

Kropka nad i, 15.03.2021

„Mam wrażenie, że Jarosław Kaczyński już dość dawno stracił gorącą linię z Panem Bogiem, jeśli kiedykolwiek ją miał. Jego stwierdzenia o tym, kto jest dotknięty przez Pana Boga, a kto nie, nie mają wysokiej wiarygodności”.

Kropka nad i, 15.03.2021

“Mam nadzieję, że ta zła dla Polski koalicja rozpadnie się. Oni doszli do władzy na czterech wielkich kłamstwach: 1. kłamstwie smoleńskim, 2. kłamstwie VAT-owskim, 3. kłamstwie o tym, że Polska potrzebuje wstawać z kolan, 4. kłamstwie, że Polska jest w ruinie. Należy im się za to odrzucenie przez wyborców”.

Kropka nad i, 23.02.2021

“Jakimi motywacjami kierował się polski rząd, rezygnując z 15 milionów szczepionek, które się nam należały?? To dawało możliwość podwójnego zaszczepienia 7,5 miliona Polaków! Znaczącej części społeczeństwa nie zaszczepimy w tym roku. Przez to polska gospodarka będzie dłużej zamrożona i więcej Polaków umrze. To jeden z największych błędów politycznych nowożytnej historii Polski”.

Rzecz o polityce, rp.pl, 10.02.2021

“Fundamentaliści próbują nas wciągnąć z powrotem w XIX-wieczny paternalizm, i to tylko dla maluczkich, bo elita pisowska może dostawać rozwody kościelne po 30 latach i mieć dzieci z in vitro. Im wolno. A reszta społeczeństwa ma żyć w dulszczyźnie”.

Rzecz o polityce, rp.pl, 10.02.2021

„W Parlamencie Europejskim zgłosiłem propozycję, aby przywrócić współpracę sojuszniczą z USA w takich dziedzinach, jak: kontrola eksportu, monitoring inwestycji, wspólne standardy produkcji i badań. Tak, aby kraje, które mają niższe standardy lub żadnych, nie mogły nieuczciwie z nami konkurować”.

TOK FM, 25.01.2021

„W Parlamencie Europejskim zgłosiłem propozycję, aby przywrócić współpracę sojuszniczą z USA w takich dziedzinach, jak: kontrola eksportu, monitoring inwestycji, wspólne standardy produkcji i badań. Tak, aby kraje, które mają niższe standardy lub żadnych, nie mogły nieuczciwie z nami konkurować”.

TOK FM, 25.01.2021

„Wiele dobrego możemy zrobić razem, gdy Stany nie chcą już prowadzić wojny handlowej na dwa fronty równocześnie: z Europą i Chinami”.

TOK FM, 25.01.2021

„Joe Biden powiedział o potrzebie przywrócenia szacunku dla faktów, dla prawdy. Odnosił się do tego, co dzieje się na całym Zachodzie: do brunatnej fali populizmu, radykalizmu, kłamstw”.

Radio ZET, 21.01.2021

„Nasi przywódcy postawili Polskę w sytuacji, w której mamy złe relacje z sąsiadami, złe relacje z całą Unią Europejską, krytykują nawet Papieża…A teraz w Waszyngtonie są postrzegani jako wyspa trumpizmu w Europie. Rząd musi coś zrobić, aby Polskę z tej izolacji wyrwać”.

Radio ZET, 21.01.2021

„Polski interes nie polega na tym, żeby płacić Amerykanom źle wynegocjowanymi kontraktami za to, żeby nie zwracali uwagi na nasze łamanie demokracji. W polskim interesie jest twardo negocjować, także z sojusznikami (jak to robiłem w sprawie tarczy antyrakietowej) i być partnerem strategicznym USA w eksportowaniu demokracji na cały świat. Wtedy wiele można ugrać i finansowo, i politycznie”.

wp.pl, 20.01.2021

„Moje rady: 1. Powściągnąć szczujnię Kurskiego, bo TVPis to teraz „Okopy Świętej Trójcy” światowego trumpizmu; 2. Przestać się droczyć z Niemcami; 3. wrócić do przestrzegania konstytucji i praworządności. Sytuacja, w której mielibyśmy być wyizolowani i w UE, i wobec USA, i wobec Rosji, to nie jest dobra sytuacja dla średniej wielkości kraju, takiego jak Polska”.

wp.pl, 20.01.2021

„Odmowa statusu faktom, codzienne kłamstwo, codzienne rozmijanie się z rzeczywistością były jądrem stylu przywództwa Trumpa. W Polsce mamy coś podobnego. Aby przezwyciężyć trumpizm, kaczyzm i zasypać podziały wykopane przez populistów, trzeba przywrócić szacunek do faktów i prawdy”.

gazeta.pl, 19.01.2021

„Mamy w Polsce powód do refleksji: ten populizm to nie tylko nadwiślańska przypadłość. Fala szaleństwa przewaliła się przez cały Zachód, nawet USA. Mam nadzieję, że przegrana Trumpa oznacza, że ta fala zawraca i musimy na moment opamiętania się być przygotowani także w Polsce”.

gazeta.pl, 19.01.2021

„Polska jest bezpieczna wtedy, gdy jest w pełni zintegrowana z instytucjami wolnego świata: Unią Europejską i NATO, gdzie bez USA nie ma mowy o poważnym sojuszu”.

gazeta.pl, 19.01.2021

„Po odłączeniu Trumpa i kilkudziesięciu radykalnych kont, ilość dezinformacji spadła o 70%. To robią konkretni ludzie, konkretne konta, serwery z botami. W PE rozważamy propozycję Komisji – akt o usługach w sieci. Tak jak prasa, radio, telewizja zostały uregulowane, tak teraz musimy uregulować to, co prawie zniszczyło nam demokrację”.

gazeta.pl, 19.01.2021

„Nagonka na ludzi, którzy zaufali państwowej instytucji jest niedopuszczalna. To wina tych, którzy dysponowali szczepionkami, a nie tych, którzy skorzystali. Prawdziwym skandalem jest, że szczepimy w Polsce 40 razy wolniej niż Izrael.
Chcę wiedzieć, dlaczego tak jest?”

Kropka nad i, 11.01.2021

„Jedną z pierwszych decyzji PiS-u było obalenie konkursów w służbie cywilnej. Uważają administrację państwową za służbę wobec partii rządzącej. Rozumieją politykę i państwo „po wschodniemu”, a nie „po zachodniemu”.

Kropka nad i, 11.01.2021

„Kaczyński chce, aby ludzie pasjonowali się wojną kulturową, a nie zajmowali złym zarządzaniem pandemią i kłamstwami na jej temat. Rząd woli wojnę kulturową niż to, abyśmy przyglądali się, w jakim stanie jest gospodarka i finanse państwa”.

Wp.pl, 2.10.2020

„Praworządność to także polski interes narodowy, o to walczyły pokolenia Polaków, o to walczyła Solidarność. Nie musimy wybierać między praworządnością a unijnymi pieniędzmi, możemy mieć jedno i drugie. I o to będę walczył. Rządzący w Polsce muszą się wreszcie opamiętać i zrozumieć, jak poważną mamy sytuację”.

Kropka nad i, 16.09.2020

„Praworządność to także polski interes narodowy, o to walczyły pokolenia Polaków, o to walczyła Solidarność. Nie musimy wybierać między praworządnością a unijnymi pieniędzmi, możemy mieć jedno i drugie. I o to będę walczył. Rządzący w Polsce muszą się wreszcie opamiętać i zrozumieć, jak poważną mamy sytuację”.

Kropka nad i, 16.09.2020

„Pan prezydent próbuje zagłuszyć sumienie, gdy mówi, że były to najbardziej demokratyczne wybory na świecie, a organizacje do tego powołane, OBWE mówią co innego. Opozycja jest potrzebna władzy do żyrowania kłamstwa, a ja tego nie chciałem robić”.

Polityczne Graffitti, 07.08.2020

„W naszym systemie Prezydent ma zapobiegać złym rzeczom. Trzaskowski zapobiegnie łamaniu Konstytucji i traktatów europejskich, wypychaniu Polski na margines Unii Europejskiej, a co za tym idzie – utracie gigantycznych środków, które mogą stać się naszym udziałem. Mamy jasny wybór”.

Fakty po faktach, 10.07.2020

Główne postulaty