CZCIONKA
KONTRAST

O mnie

Radosław Sikorski jest posłem do Parlamentu Europejskiego ze swojego rodzinnego regionu kujawsko – pomorskiego.

Członek Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Specjalnej ds. Sztucznej Inteligencji w Epoce Cyfrowej oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony. Przewodniczy Delegacji do Spraw Stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.

Wykładowca (Senior Fellow) Centrum Studiów Europejskich Uniwersytetu Harvardzkiego i ekspert (Distinguished Statesman) Centrum Studiów Strategicznych i Polityki Międzynarodowej (CSIS) w Waszyngtonie.
Były minister obrony (2005-2007), minister spraw zagranicznych (2007-2014) i Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (2014-2015).

Reporter wojenny w Afganistanie i Angoli (1986-1989). Laureat nagrody World Press Photo w kategorii zdjęć reporterskich. W latach 2002-2005 członek-rezydent American Enterprise Institute w Waszyngtonie, a także dyrektor wykonawczy Nowej Inicjatywy Atlantyckiej.

Zainicjował wraz z Carlem Bildtem Partnerstwo Wschodnie UE. Pomysłodawca utworzenia Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji oraz Nagrody Solidarności.

W 2014 r., u szczytu masowych protestów przeciwko prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Janukowyczowi, poprowadził misję UE do Kijowa, co powstrzymało rozlew krwi na Majdanie.

W 2012 roku wybrany do grona Top 100 Global Thinkers przez magazyn Foreign Policy „za mówienie prawdy, nawet jeśli nie jest to dyplomatyczne”.

Autor książek: „Prochy świętych – podróż do Heratu w czas wojny”, „The Polish House – an Intimate History of Poland”, „Strefa zdekomunizowana – wywiad rzeka” oraz „Polska może być lepsza. Kulisy polskiej dyplomacji”.

Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Oksfordzkiego (Bachelor of Arts, Master of Arts), kierunek: filozofia, nauki polityczne i ekonomia (PPE), posiada również tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Nova w Lizbonie.

Mąż pisarki i dziennikarki Anne Applebaum, ojciec dwóch synów. Pasjonuje się historią.
Kupił wraz z rodzicami w l. 80-tych ruiny starego dworku nad Notecią, który rodzina odbudowywała przez dwie dekady. Radek Sikorski spędza czas wolny na wycieczkach rowerowych, spływach kajakowych, a zimą na nartach biegowych.