CZCIONKA
KONTRAST

Podziękowania

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Szanowni Państwo!

Ponad cztery lata temu, 26 maja 2019 roku, 130 tysięcy mieszkańców mojego regionu uznało, że będę godnie reprezentował ich i Polskę w Parlamencie Europejskim. Jestem wdzięczny za to poparcie i dumny z niego.

Od momentu wyboru na bieżąco informowałem Państwa, jakimi sprawami zajmował się Parlament, wyjaśniałem powody stojące za swoimi głosowaniami, a także przybliżałem poglądy wielu polityków europejskich poprzez wywiady prowadzone na antenie autorskiego Wolnego Radia Europa.

Dzięki skutecznej pomocy delegacji klubów PO i PSL w Europejskiej Partii Ludowej z Andrzejem Halickim na czele, a także dzięki wsparciu innych posłów i posłanek, zostałem mianowany przewodniczącym Delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Rozmowy toczone z przedstawicielami Kongresu w Waszyngtonie i w Brukseli bywały trudne. Wielu amerykańskich polityków uważa, że Europa powinna wziąć większą odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo – zwłaszcza teraz, gdy tuż za naszymi granicami toczy się największa wojna od 1945 roku.

Nie wszyscy w Europie dostrzegają taką potrzebę. Ale kiedy stabilność i bezpieczeństwo stają się towarem deficytowym, nie możemy polegać wyłącznie na pomocy z zewnątrz. Musimy dać więcej od siebie. Musimy utrzymywać bliskie relacje z sojusznikami, a jednocześnie szukać własnej drogi w obliczu nowych wyzwań – agresji sąsiadów, presji migracyjnej, ambicji innych globalnych potęg na czele z Chinami.

Wraz z gronem współpracowników przygotowaliśmy specjalny raport pokazujący wizję przyszłych relacji z Pekinem, stał się on następnie stanowiskiem całej Europejskiej Partii Ludowej.

Jako poseł do Parlamentu Europejskiego przekonywałem, że silna, dobrze zabezpieczona Unia Europejska przyniesie korzyści państwom członkowskim i wzmocni nasze sojusze.

Od połowy grudnia, dzięki głosom milionów Polaków, będę pracował na rzecz budowania silnej Polski w silnej Europie już nie jako poseł do Parlamentu Europejskiego, ale jako minister spraw zagranicznych. Skuteczna dyplomacja polega na takiej realizacji celów państwa, by wzmacniać jego wiarygodność i wizerunek. Taką dyplomację będziemy prowadzić. Wiem, że w ministerstwie wspierać nas w tym będą profesjonalni dyplomaci, którym przywrócimy należną im rolę, w Sejmie demokratyczna większość, w Parlamencie Europejskim silne delegacje polskich patriotów, a w kraju miliony Polaków, którzy chcieli powrotu lepszej polityki, także polityki zagranicznej.

Swoim wyborcom raz jeszcze dziękuję za udzielone w 2019 roku zaufanie. Zmiana roli nie zmienia moich zobowiązań wobec Państwa.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter